Повернення автомобіля, вилученого в умовах воєнного стану.


Повернення автомобіля, вилученого в умовах воєнного стану. Документи та процедура компенсації.

Конституцією України та Законами «Про правовий режим воєнного стану», «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану», передбачено можливість та процедуру примусового вилучення, або відчуження майна фізичних та юридичних осіб з метою задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань під час воєнного стану.

Особливості вилучення транспортних засобів визначені Положенням про військово-транспортний обов’язок.

Разом з тим, варто звернути увагу на певні правові аспекти, що забезпечать гарантії повернення транспортного засобу власнику після закінчення особливого періоду, або отримання компенсації, а також убезпечить військових від помилок, що можуть мати негативні наслідки для цивільних осіб.

Отже:

Хто приймає рішення про примусове вилучення майна в умовах воєнного стану:

Рішення про вилучення майна в умовах воєнного стану приймається військовим командуванням, за погодженням з обласною, районною, міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради.

Разом з тим, у місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з зазначеними органами.

Якщо автомобіль примусово вилучається на дорозі, блок-посту, без відповідного рішення зазначених органів, таке вилучення є незаконним та тягне за собою відповідальність.

Які документи мають бути надані у разі вилучення транспортного засобу:

У разі вилучення майна обов’язково має бути складено Акт встановленої форми, у якому має бути зазначено:

1) назва військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження або вилучення майна;

2) відомості про власника (власників) майна;

3) відомості про документ, що встановлює право власності на майно (у разі наявності);

4) опис майна, достатній для його ідентифікації;

5) сума виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна).

Такий Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив рішення про примусове відчуження майна. Власнику майна має бути надана копія такого акту.

У разі, якщо прийнято рішення про примусове відчуження майна (перехід права власності на постійній основі), до акта додається документ, що містить висновок про вартість майна на дату його оцінки, яка проводилася у зв’язку з прийняттям рішення про його примусове відчуження.

Крім того, громадянам – власникам транспортних засобів має бути вручений документ – частковий наряд, який підписується головою місцевої держадміністрації та військовим комісаром.

Якщо у вас було вилучено автомобіль без надання зазначених документів, таке вилучення відбулось незаконно, а у вас існує реальний ризик того, що ви не зможете повернути ваш автомобіль.

Як повернути транспортний засіб, або отримати компенсацію?

Після завершення воєнного стану власник майна має право звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою про повернення вилученого автомобіля, до якої додаються акт.

У разі, якщо транспортний засіб було вилучено для задоволення потреб воєнного стану, такий автомобіль повертається власнику протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації через військові комісаріати, які здійснили таке залучення.

У разі якщо такий автомобіль було пошкоджено або знищено, компенсація шкоди, завданої транспортним засобам і техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Для цього власнику необхідно подати заяву та долучити висновок експерта (експертне дослідження) або звіт про оцінку майна (акт оцінки майна).

Висновок про здійснення виплати для компенсації шкоди, завданої транспортному засобу або техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації приймається військовим комісаріатом протягом 10 робочих днів з дати подання заяви.

Спори щодо повернення вилучених транспортних засобів та з питань виплати компенсації, відшкодування вартості відчуженого майна, вирішуються в судовому порядку.

Отже, безумовно, залучення транспортних засобів  в умовах воєнного стану є складовою військово-транспортного обов’язку кожного громадянина та є важливим внеском у відсіч нападу російської федерації.

Разом з тим, необхідно звернути увагу, що  процедура вилучення транспортних засобів громадян має чіткі правові процедури, без дотримання яких таке вилучення є незаконним, та створює реальний ризик втрати вашого транспортного засобу назавжди.

За більш детальною інформацією звертайтесь за телефоном:

+38 (063) 762 95 30 або +38 (068) 273 60 40.

Всі консультації безкоштовні.

Хочете, передзвонимо Вам за 5 хвилин?

Кнопка
зв'язку

Хочете отримати безкоштовну консультацію?

Введіть ваш номер телефону
і ми зв'яжемося з Вами протягом 5 хвилин!

Дякуємо!
Ми зв'яжемося з Вами протягом 5 хвилин